Množství vody v nádrži? – aneb Jak vznikla Chytrá Dešťovka…

Hledali jsme zařízení, které by umožňovalo jednoduše na mobilu sledovat množství vody v nádrži na dešťovku, zapínat čerpadlo a řídit zalévání, případně ovládat ventil dopuštění a hlídat spotřebu vody. Ideálně aby ukládalo data na nějaký cloud, který je zdarma. A šlo propojit s chytrou domácností. A nabídlo svobodu při rozhodování, kam uložit data, bez nutnosti používat povinně čínské servery. A fungovalo i off-line, při výpadku internetu – rajčatům těžko vysvětlíte, že nedostaly vodu, protože nejde internet 🙂  A protože jsme na trhu nic takového nenašli, tak jsme se během Covidového času všeobecného útlumu pustli do vývoje.

Chytrá dešťovka vznikla jako rodinný projekt a vývoji tohoto přístroje jsme věnovali mnoho úsilí a stovky hodin práce. Cílem bylo nabídnout jednoduchý, kvalitní a spolehlivý přístroj, který bude sloužit dlouhá léta. Výroba probíhá ručně v malých sériích s důrazem na kvalitu provedení. Každý kus se pečlivě kontroluje, kalibruje a několik hodin běží v testovacím provozu.

Přístroj se setkal s pozitivními ohlasy, kterých si moc vážíme. Je to pro nás motivace pro další vývoj a důkaz, že práce a vynaložená energie měla smysl. Snažíme se zapracovávat podněty zákazníků, hledat a opravovat chyby, přidávat nové funkce a vydávat nové verze firmware, který lze snadno aktualizovat. Řešíme také nestandardní požadavky, např. projekt, kdy se 3 Dešťovky navzájem „domlouvaly“ na přepouštění z jednotlivých nádrží nebo projekt dopouštění nádrže na dešťovku ze studny a až teprve v případě nedostatku vody ve studni pitnou vodou z řádu. Zajímavý byl také projekt řízení přečerpávání a vypouštění 4 nádrží a jejich vizualizace a automatizace řízená pomocí Home Assistant.

Chytrá Dešťovka je koncipovaná tak, abychom Vás netlačili do žádné konkrétní technologie (jako třeba různé čínské vypínače apod.). Tím pak nevzniká závislost na poskytovateli dané technologie. Pro pokročilejší integraci prakticky s čímkoli je k dispozici MQTT standard, který by měl i do budoucna umožnit integraci bez nutnosti něco programovat… Přístroj funguje plně autonomně – když si nastavíte plánovače nebo dopouštění, bude to na rozdíl od různých „chytrých zásuvek“ fungovat i při výpadku internetu. Připojení na Cloud nebo chytrou domácnost je bonus – můžete ho využívat, ale není povinný a lze se bez toho obejít, pokud nějaký poskytovatel technologie skončí. Množství vody v nádrži na mobilu uvidíte vždy 🙂