Množství vody v nádrži? – aneb Jak vznikla Chytrá Dešťovka…

Hledali jsme zařízení, které by umožňovalo jednoduše na mobilu sledovat množství vody v nádrži na dešťovku, zapínat čerpadlo a řídit zalévání, případně ovládat ventil dopuštění a hlídat spotřebu vody. Ideálně aby ukládalo data na nějaký cloud, který je zdarma. A šlo propojit s chytrou domácností. A nabídlo svobodu při rozhodování, kam uložit data, bez nutnosti používat povinně čínské servery. A fungovalo i off-line, při výpadku internetu – rajčatům těžko vysvětlíte, že nedostaly vodu, protože nejde internet 🙂  A protože jsme na trhu nic takového nenašli, tak jsme se pustli do vývoje.

Chytrá dešťovka vznikla jako rodinný projekt a vývoji tohoto přístroje jsme věnovali mnoho úsilí a stovky hodin práce. Cílem bylo nabídnout kvalitní přístroj, který bude spolehlivě sloužit dlouhá léta. Nešetřili jsme proto na kvalitních komponentech – svorky přístroje jsou dostatečně velké a robustní a jejich šroubky se neutrhnou při prvním pokusu o utažení kablíku. Napájecí zdroj je bezpečný a homologovaný, vyráběný v EU. Plošný spoj dostatečně silný, aby se netvořily mikropraskliny mědi. A tak bych mohl pokračovat… Výroba probíhá ručně v malých sériích s důrazem na kvalitu provedení. Každý kus se pečlivě kontroluje, kalibruje a několik hodin běží v testovacím provozu. Zvláštní péči jsme věnovali výběru senzoru. Více výrobců nabízí podobné senzory, jejich vlastnosti se ale velmi liší. Některé jsou nepřesné a nestabilní, jiné zase velmi kolísají se změnami atmosférického tlaku. Další jsou sice přesné, ale jejich cena je několikanásobně vyšší než cena celého přístroje. Nakonec po mnoha měsících a testech se podařilo najít cenově dostupné senzory s velmi dobrou přesností, stabilitou a kompenzací.  

Přístroj se setkal s pozitivním ohlasem, kterého si nesmírně vážíme. Je to pro nás motivace pro další vývoj a důkaz, že práce a vynaložená energie měla smysl. Snažíme se zapracovávat podněty zákazníků, hledat a opravovat chyby, přidávat nové funkce a vydávat nové verze firmware, který lze snadno aktualizovat. Řešíme také nestandardní požadavky, např. projekt, kdy se 3 Dešťovky navzájem „domlouvaly“ na přepouštění z jednotlivých nádrží nebo projekt dopouštění nádrže na dešťovku ze studny a teprve v případě nedostatku vody ve studni pitnou vodou na nižší hladinu nutnou pouze pro splachování WC.  

Chytrá Dešťovka je koncipovaná tak, abychom Vás netlačili do žádné konkrétní technologie (jako třeba různé čínské vypínače apod.). Tím pak nevzniká závislost na poskytovateli dané technologie. Pro pokročilejší integraci prakticky s čímkoli je k dispozici MQTT standard, který by měl i do budoucna umožnit integraci bez nutnosti něco programovat… Přístroj funguje plně autonomně – když si nastavíte plánovače nebo dopouštění, bude to na rozdíl od různých „chytrých zásuvek“ fungovat i při výpadku internetu. Připojení na Cloud nebo chytrou domácnost je bonus – můžete ho využívat, ale není povinný a lze se bez toho obejít, pokud nějaký poskytovatel technologie skončí. Množství vody v nádrži na mobilu uvidíte vždy 🙂